info@marmarayarkatavukculuk.com
SIKÇA SORULAN SORULAR
SALMA TAVUKÇULUKTA IRK SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR ?

                            SALMA TAVUKÇULUKTA IRK SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR ?

             Tüm hayvanlar ve ırkları tüm bölge ve rakımlarda nasıl yapılamaz ise ya da yapılsa dahi aynı verimi veremez, aynı şekilde sağlıklı bir şekilde hayatını devam ettiremez ise tavuk da aynı şekildedir. Bu yüzden yumurta tavuğunda ırk seçimi yaparken bölgemize ve coğrafyamıza en uygun ırkları seçmemiz gerekir. Elbette bu seçimi yaparken kesinlikle satıcı firmaların satış personellerinin etkisi altında kalmadan, bizzat bu işi bilen bir kişi veya kişiler ile diyalog halinde olunmalıdır. Bunun yanında en iyi ırkı ve o bölgeye en iyi uyum sağlayan ırkı dahi seçsek yeterli ve gerekli bakım ve beslemeyi sağlayamıyor isek maalesef yine istenilen verim ve performans alınamayacaktır.


           Tabii ki ; ırk seçimi önemlidir. Ama bunun yanında en az o kadar da bunların bakım ve beslenmesini bilmek ve uygulamak da o kadar önemlidir. Tabii ki ; bunların yanında en önemli unsurlardan birisi de hayvanlarımızın en sağlıklı bir şekilde örneğin ; tüyleri altın gibi parlayacak ve aynı zamanda da bu hayvanlarımıza ayırdığımız beslenme bütçemiz minimum olacaktır ki bizler bu hayvanlar üzerinden ekmek yiyebilelim.

          Aslında bunlar ilk bakışta imkansız şeyler gibi gözükse de çok basit şeylerdir. Örneğin ; tarım ve hayvancılık hakkında o kadar çok şeyler yazılıp,çizilip,sosyal medyada,tv kanallarında veya resmi kurumlarda yayınlanmasına rağmen sonuçta bir çoğunun boş şeyler olduğu görülmekte olduğundan üreticilerimizde haklı olarak bunlara itibar etmemektedir.Mesela; hiç duydunuz okudunuz mu ki ; şeker pancarı küspesi nin yumurta tavuğunda ne kadar etkin fayda sağladığını. Onunla beslenen hayvanların tüyleri daha o hayvana en az 50 metre mesafede iken parlar ve kendini belli eder. Ve hepimiz biliriz ki ; bir hayvandan verim alacaksak önce o hayvanın sağlıklı olması şarttır. Bununda maaliyeti en düşük şekilde sağlayabileceğimiz en uygun maddelerden birisi şeker pancarı küspesidir.

https://marmarayarkatavukculuk.com/kurumsal

 

SALMA TAVUKÇULUKTA YUMURTA VERİMİ NASIL ARTTIRILIR ?


        SALMA TAVUKÇULUKTA YUMURTA VERİMİ NASIL ARTTIRILIR ?

Tüm hayvanlarda olduğu gibi tavukçuluk da da verimi arttırmanın yolu ve yollarını şöyle kısaca ele alacak olursak; öncelikle hayvanlarımızın barınağı tavuğa uygun bir şekilde olmalıdır. Bunun detaylı açıklamasını her ne kadar burada veremiyor isek de bu bilgilere yetkili personellerimiz ve MARMARA YARKA veterinerlerinden alabilirsiniz. Şöyle ki; MARMARA YARKA’dan aldığınız ürünlerde bit veya parazit asla olmayacak. Diyelim ki; uzun zaman sonra bit veya herhangi bir parazit hayvanlarımıza bulaşması durumunda maksimum 3 gün içerisinde yapılacak olan bir çalışmanın sonucunda ne bit ne de herhangi bir parazit kalmayacaktır. Bu MARMARA YARKA olarak bizim sözümüzdür.


       Tabii ki bu ve bunlar yumurta arttırmada önemli olsalar da tek başına yeterli değildirler. Nasıl ki ilk başta barınağın önemli olduğunu ve parazitlerden bilinçli korunmanın şart olduğunu söylediysek en az o kadar da beslenmesi önemlidir. Mesela; nasıl ki karma yemlerde iyi, kaliteli bir yemi seçmek zorunda isek en az o kadar da dışarıdan araziden ve doğadan yararlanmak zorundayız. Yine burada her zaman söylediğimiz gibi, ki; bunlar ülkemizin her noktasında rahat bir şekilde bulunabildiği ve maliyetinin de düşük olması hasebi ile yonca ve şeker pancarı küspesini önermeden geçemeyeceğiz.Şimdi birçoğunuz bu şeker pancarı küspesi de nereden çıktı diyeceksiniz.Ancak; bunu yadırgamıyoruz. Maalesef; ülkemizde her sektörde olduğu gibi kanatlı üzerinde de etkili yetkin veterinerlerimiz bulunmamaktadır.

       Üzülerek belirtelim ki ; sıradan bir salma tavuk üreticimiz Türkiye’de ki en öndeki firmaların dahi veterinerine benim hayvanlarımda tüy çekimi veya gagalama problemi var dediğinde maalesef bu veteriner arkadaşlarımız şu ana kadar biz hiç böyle bir hastalıkla karşılaşmadık. Bu yüzden bu konuda sana bir ilaç öneremeyeceğiz en iyisi tavuğun birini labarotuvara götür, sonucu öğren ve bize de bilgi ver diyecek kadar ve bu olayın sağlık sorunu değil gıda ve beslenme sorunu olduğunu bilemeyecek kadar eğitimsiz ve bilgisiz olduklarını maalesef her ortamda sergilemektedirler. Bu vesile ile de halkımızın ve üreticilerimizin bu konuda bilgili ve donanımlı olmasını tabi ki bekleyemeyiz.

       Bu yüzden sözün özü şudur ki; bir hayvandan verim alacak isek o hayvanın öncelikle sağlıklı olması şarttır. Bunu da en az hazır karma yemlere verdiğimiz önem ve değer kadar yonca ve şeker pancarı küspesini kullanarak elde edebiliriz.

https://marmarayarkatavukculuk.com/kurumsal

EN ÇOK YUMURTLAYAN TAVUK CİNSLERİ NELERDİR ?

                       EN ÇOK YUMURTLAYAN TAVUK CİNSLERİ NELERDİR ?

    MARMARA YARKA TAVUKÇULUK  olarak sözlerimize başlamadan önce  belirtmeliyiz ki tavuk ırk seçimleri yapılır iken öncelikle dikkat etmemiz gereken konuların başında kendi bulunduğumuz iklim ve coğrafya şartlarını dikkat ve nazara almak zorundayız öyle ki YARKASATIŞI TAVUKSATIŞI ,
esnasında yani alım yapılır iken hangi ırk daha fazla yumurta verir araştırmasından önce bizim bölgemize hangi ırk  daha uyumludur araştırması yapmak zorundayız.

   Bütün bunların yanı sıra her bölge ve iklim şartlarında değişmekle birlikte bir genel öngörü olarak ele alacak olursak kısaca sıralamayı şu şekilde yapabiliriz; Kahverengi  Lohman Siyah Atak-SSussexÇil Pleymut  vs. bu şekilde bir sıralama yapılabilmekle birlikte yinede o bölge ve iklim koşulları ve şartları kesinlikle göz önünde bulundurulması gerekmektedir. 
     
    Mesela; ılıman bir bölgede her ne kadar Kahverengi Lohman iyi verim veriyor ise de bölge değişip rakım yükseldiğinde Siyah AtakS ve diğer ırkların da oralarda daha fazla verim verip daha fazla araziden yararlandıkları ve daha az sağlık problemleri yaşadıkları bilinmektedir.  Netice olarak her zaman dile getirdiğimiz gibi ırk seçimi yaparken kesinlikle kendi bölgemize uyum sağlayabilen bir ırk seçmek zorundayız.
 
     Örneğin ülkemizde bir hata vardır ki bunu birçok üretici ve müşterimiz daha işe başlamadan taa baştan yapmaktadır.Hangi ırklar daha sağlıklı daha dirençlidir yerine hangi ırk tavuklar daha fazla yumurta verir bu da bize gösterir ki daha işe başlamadan hata veya hatalarla başladığımızı.
MARMARA YARKA TAVUKÇULUK olarak bu ve benzeri konularda siz üretici ve müşterilerimizin yeterli ve daha doyurucu bilgiye ulaşmaları için altta bulunan linkimizi tıklamanızı önerir

https://marmarayarkatavukculuk.com/kurumsal

   MARMARA YARKA TAVUKÇULUK ailesi olarak tüm üretici ve müşterilerimize hayırlı bol bereketli kazançlar diler saygılar sunarız.

DOĞAL YUMURTA TAVUĞU NASIL YETİŞTİRİLİR ?
                             DOĞAL YUMURTA TAVUĞU NASIL YETİŞTİRİLİR ?

    Arkadaşlar uzun yıllardır seminer, brifing, müşterilerimize verdiğimiz bilgiler ve televizyon programlarında dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştığımız şudur ; maalesef zaten ülkemizin %80’i tarım ve hayvancılığa dayalı olması ve bu konuda da kendine fazlasıyla yetmesine rağmen bir şekilde dışa bağımlı duruma getirildik.
   Şöyle ki; çok eskiye gitmemize dahi gerek kalmadan her birimiz anne babamızı veya nine dedelerimize baktığımızda şu anda bizlere organik adı altında çok fahiş fiyatlara sunulan ürünlerin gayet doğal sıfır maliyet ve çok az emekle elde edilebildiğini göreceğiz. Başlığımızda da sunduğumuz gibi sadece doğal yumurta tavuğu değil tüm hayvanlarımızın zaten yüce yaratıcı tarafından doğaya ve doğala uygun yaratıldığı aşikardır. Bizlere düşen sadece günümüz şartlarında onlara gelebilecek hastalıklara karşı önlem ve tedbirlerimizi eksiksiz almaktır.
   Bununla birlikte yıllardır söylediğimiz gibi hayvanları kafese, ahıra veya herhangi bir şekilde hapse mahkum etmek yerine doğal hayattaki yerlerine bırakmak zaten işimizin %90’ını çözecektir. Tabii ki bunun yanında tek amaç ve gayesi sadece her ne şart altında olursa olsun ürün satmak ve maddi kazanç elde etmek olmayan bir yakınınıza veya bir tanıdığınızdan küçük ipuçları almanız yeterli gelecektir. 

https://marmarayarkatavukculuk.com/kurumsal
SALMA TAVUK YUMURTASINI NEREYE SATABİLİRİM ?

                         SALMA TAVUK YUMURTASINI NEREYE SATABİLİRİM ?

Öncelikle; MARMARA YARKA TAVUKÇULUK olarak toplu ve yüklü ürün alan müşterilerimize yumurta satışı desteğimiz olmakla birlikte maalesef ki bunlar sınırlı kalmaktadır. Belirttiğimiz üzere bu imkanı ancak; yüklü ürün alan müşterilerimize sağlayabiliyoruz. Bunun sebebi olarak da bizler kesinlikle yumurta ticareti yapmıyoruz. Yaptığımız sadece müşterilerimiz ile toplu ve yüklü yumurta üretip ve toptan ticaretini yapan kooperatifler ile diğer büyük yumurta tüccarlarını buluşturmaktır. Bu evreden sonrasına biz müdahale etmeyiz. Tabii ki tüm müşterilerimizde bu adetlerde alım veya beslemek imkanına sahip olmadıkları için bu konuda bizimde fazlaca toptan yumurta satışı konusunda elimizden gelen fazla bir şey yoktur.

         Ancak; örneğin; bu bahse konu adetlerde yumurta üreten bir çiftlik mesela; 40-50 kuruştan toptan yumurta verirken 500 adet veya 1000 adet tavuğumuz olduğunu düşünürsek ve ülkemizde bir asgari ücretin 1500 tl civarı olduğunu da ele alırsak bir kişi çevresine,komşusuna ve yakın semt pazarlarına çıktığında bu yumurtayı çok rahat minimum 75 kuruş ve daha da üzerinde pazarlayabilecektir.

         
        Hepimiz biliriz ki gerçek,doğal gezen tavuk yumurtasını bir kere tüketen nihayi tüketici bir kez daha asla kafes tavuğu yumurtasını tercih etmeyecektir. Bu da bizler için hem işsizliğin hat safada olduğu ülkemizde bir iş kapısı yine tüketici gözüyle baktığımızda da sağlıklı ve doğal ürün tüketmek demektir. Küçük bir varsayımlarla matematik hesabı yapacak olursak 1000 adet tavuktan ortalama 750 adet yumurta aldığımızı göz önüne alırız. Bununda yukarıda bahsettiğimiz toptan fiyatı ile nihayi tüketiciye verdiğimiz fiyat arasında günlük 250 ile 300 tl arasında bir fark ortaya çıkmaktadır. Yine bu farkı bir aydaki 30 gün ile çarpar isek tahmini 8-9 bin tl gibi bir fark ortaya çıkacaktır. Ülkemizde asgari ücretin de 1500 tl olduğunu göz önünde bulundurursak bu rakamın hatırı sayılır bir rakam olduğu görülecektir. Başta da belirttiğimiz gibi bizler MARMARA YARKA TAVUKÇULUK olarak her ne kadar toptan yumurta satışında aracı oluyor isek de gönlümüz tüm müşterilerimizin hem direk nihai tüketiciye ulaşıp daha fazla kazanç elde etmesi hem de tüketicilerimizin bu doğal yumurtayı daha ucuza ve daha taze olarak tüketebilmesinden yanadır.

https://marmarayarkatavukculuk.com/kurumsal
SICAKTAN TAVUKLARIMIZI NASIL KORUYABİLİRİZ ?
                                SICAKTAN TAVUKLARIMIZI NASIL KORUYABİLİRİZ ?

       Bilindiği üzere bugünler de havaların aşırı derece de ısınması ve nemden dolayı tavukçuluk sektörümüzde olan  tüm arkadaşların da bildiği üzere sıkıntılar ve dahi ölümler yaşıyoruz. Bunun iklim şartlarından olduğu kadar biz üreticilerinde ihmal ve dikkatsizliğinden ve dahi bilgisizliğinden de kaynaklanmaktadır. Şöyle ki, bizler genelde salma tavukçuluk üzerine çalıştığımızdan dolayı mümkün mertebe kapalı alanlara rağbet etmeyiz. Bu vesile ile de genelde hayvanlarımız dışarıda olduğundan dolayı mümkünse ağaç gölgelikleri kullanılmalı şayet değilse sera örtüsü dediğimiz gölgelikler kümesimizin yakın bir noktasına mümkünse giriş kapısından başlayarak yeterli bir alanı kapsamalıdır. Bununla birlikte kümesimizin kapalı bölümünde mümkünse çatıya panel kullanmalıyız. Şayet kümesimiz eski yapı ve çatımız kiremit ise sadece bu sıcak ve nemli havalara mahsus olmak üzere koyu bir badana kireci ile kiremitlerimizi badanalamalıyız. Bununla birlikte su tankerimizi de mümkün olduğunca güneşten uzak ve gölgelik bir noktada tutmalıyız. Bilindiği üzere bu anormal sıcak ve nemli havalarda hayvanların yem tüketimi düşmektedir. Bu da şu demektir, yeterli vitamini alamamaları anlamına gelir.

       Dolayısıyla bizlere verim kaybı (yumurta miktarı düşüşü) yaşatmaktadır. Bizler de bunu kullanmakta olduğumuz kesif yeme ek olarak bir miktar şeker pancarı küspesi , taze yonca ve c vitamini içeren, içme suyuna karıştırabileceğimiz abartısız vitaminlerle takviye sağlayabiliriz. 

https://marmarayarkatavukculuk.com/kurumsal
marmara  |  yarka  |  suseks  |  ataks  |  lohman brown  |  stargomes  |  pleymut tavuk  |  siyah hindi  |  tavuk çadırı  |  kümes yapımı  |  yumurta tavuğu  |  salma tavukçuluk  |  köy tavuğu  |  yarka fiyatları  |  ataks satışı  |  isa tinted  |  çadır kümes kurulumu  |  yarka satışı  | 
© 2017  |  Gizlilik