info@marmarayarkatavukculuk.com

AUSTRALORP

Geri Dön
                                              AUSTRALORP

          Australorp tavuk özellikle yumurta sektörüne yeni başlayacak girişimciler için salmatavukçulukta yıllık en yüksek yumurta üretimi ile nam salmış ırkların başında geliyor.
Balıkesiryarka’ satışlarında öncü olan firmamız Marmara Yarka Tavukçuluk, bu tavuk ırkının tüm özelliklerini sizler için kaleme aldı.
Ülkemizde organik yumurta üretiminde ve satışında genellikle işletmelerin sorunu yoktur. Yani üretilen yumurtalarda pazar sorunu yaşanmıyor. Çünkü yumurta dört mevsim pazarlanabilen gıda ürünleri arasında ilk sıralarda yerini daima korumaktadır. Bu nedenle işletmelerin daha fazla yumurta üretimine odaklanmaları kısa ve uzun süreli öncelikli planları arasında yer almaktadır. Bu planların işleyebilmesi için de verimi yüksek olan tavuk ırklarının yarkaları tercih edilmektedir.


Dünya yumurta rekortmeni olarak adlandırılan Australorp tavuk Avustralya kökenlidir ve bölgesinin milli tavuğu olarak kabul edilmiştir.1920 lerde dünya çapında da tanınan bu cins yumurta üretiminde rekor kırınca Batı dünyasında sektör tarafından en çok tercih edilen ve yarkalarının ciddi satışı bulunan ticari verimlilik kaynağı olmuştur.
Avustralya’da bu ırkın geliştirilmesinde başlangıçta Black Orpington ve Rhode Island Red cinsi tavuklar kullanılmıştır. Minorca, White Leghorn ve Langshan cinsleriyle de melezlenerek bugünkü karakterini kazandığı; hatta Plymouth Rock cinsiyle de melezlendiği bilinmektedir. Dünyanın ilgi odağı olması 1922-1923 yıllarında yüksek yumurta üretim rekorları ile olmuştur. Bahsi geçen yıllarda 365 günlük bir deneme sürecinde 6 adet dişi Australorp; tavuk başına 310 adet yumurta vermiştir ki bu deneme günümüzün modern kümes koşulları ve teknolojisi olmadan başarılmıştır. Bugüne kadarki en büyük rekoru 365 günde 364 yumurtadır. Tabii ki bu durum normal şartlarda elde edilebilecek bir rakam değildir. Bu üretim deneysel bir rapordur ve gerçekte bu rakamı yakalamak imkânsıza yakındır. Ortalama yumurta verimi salmatavukçuluk yapan sıradan bir çiftlikte etken diğer koşullarla birlikte değerlendirildiğinde ve hijyen kurallarına uygun kümes koşullarında temel ve takviye gıdalar ile beslendiğinde 250-310 arasındadır. Yumurtaları açık kahverengidir ve ortalama 65-70 gr. ağırlığındadır.


Australorp tavuklar uysal hayvanlardır. En önemli özelliklerinden bir tanesi civcivlerini bahar aylarında elde ederseniz 5 ay, kış mevsiminde elde ederseniz 7 ay civarında yumurtlayabilecek hale gelmeleridir. Bu ırkın kılavuz yumurta yapma süresini büyük ölçüde beslendiği koşullar ve ortam belirler. Aynı zamanda yuvasına ve yavrularına çok iyi bakan bir cins, yavru bakımı konusunda oldukça yetenekli bir ırktır. Bu özelliği Australorpları diğer ırklardan değerli kılar. Hem et hem de yumurta verimi yüksek kombine salma tavuk ırklarının başında gelir. Hastalıklara karşı direnci yüksek ve civcivlerinin gelişim süresi diğer ırklara göre daha kısadır. Zorlu hava koşullarında ve bakımsız kümeslerde sağlıklı kalabilmeyi başararak yumurta vermeye devam edebilirler. İyi bir et tutma özelliğine de sahiptirler. Geniş bir bahçe dışında hiçbir şey istemezler. Siyah- beyaz ve nadiren de mavi renkli olanları mevcuttur. Horozları fazla ötmez. Australorp yarkaların en önemli özelliklerinden bir diğeri yumurtlama periyotlarının diğer ırklardan farklı olarak 21 saatin altında olmasıdır. Diğer avantaj ise Australorp tavukların maksimum yumurta verimliliği devamlarının 5 yıl gibi uzun bir sürece yayılmasıdır. Tüm faktörler uygun hale getirildiğinde öyle ki bu süre 7 yıla dahi çıkabilir. Yumurta kalitesine bakıldığında ise; suni ortamlarda beslenen yarkaların salma olarak beslenenlere kıyasla oldukça geri düzeyde kalmış olmalarıdır.
Australorp tavuklar piyasada bodur ve standart olarak iki farklı şekilde bulunurlar. Fiziksel özelliklerinin dışında iki tür arasında farklılık yoktur. Genellikle siyah tüylü, beyaz derili ve balta ibiklidirler. Horozları ortalama 3,7-4,2; tavukları ise 2,7-3,2 kg ağırlığındadırlar. Bu veriler iklim-çevre ve yem şartlarına göre değişkenlik gösterir. Yaşam güçleri % 97-98 ortalamasındadır. Australorp tavuklar yumurtadan kesilemedikleri için gurk olma ihtimalleri yok denecek kadar azdır. Ama bu durum gurk olmayacak olarak değerlendirilmemelidir. Eğer yumurtalar folluktan alınmazsa kolaylıkla gurk da olabilmektedirler.
Safkan Australorp ırkının başlıca özellikleri arasında; tavukların iri ve göğüs kısımlarının geniş olması, kısa bacaklar, yumuşak ve parlak tüyler, ayak tabanlarının açık siyah olması, gagalarının tam siyah olması ve sarıdan siyaha geçiş yapan bir gagaya sahip civciv olmaması ile civciv iken yüzü ve boynunda fazla beyaz tüy olmaması sayılabilir.
Australorp tavukların tüm bu özelliklerinin yanı sıra diğer ırklarla kıyaslandığında dezavantajlı oldukları konularda vardır. Yumurtatavukçuluğu nda bunlardan en belirgin olan; tüy dönemlerinde ve kış aylarında yumurta verimlerinde gözle görülür bir düşüş olmasıdır. Her iki durumda da vitamin takviyesi ile tavuğun güçten düşen bünyesinin kuvvetlendirilmesi gerekmektedir. Özellikle Sussex ve Ligorin ırkları ile kıyaslandığında daha narin ve kırılgan bir yapıya sahiptirler. Bu nedenle bulaşıcı hastalıklara daha kolay yakalanırlar ve hastalık daha ağır seyreder.


Eğer Mart ayında kılavuza giren Australorp yarka satın alırsanız 6 ay boyunca maksimum organik yumurta verimi elde edebilirsiniz.
Australorp yarkafiyatları konusunda diğer ırklarda olduğu gibi kesin ifadeler kullanmak mümkün değildir. Çünkü satış rakamlarını etkileyen birçok faktör mevcuttur. Yarkanın haftalığı, tüy yapısı, sağlık durumu, aşılama özelliklerine göre piyasadaki satış rakamları da değişmektedir. Son dönemde ciddi bir satışı bulunan Australorp tavuklarının saf kan olanları 100-170 TL arasında, civciv satışı 10-12 TL. arasında, kuluçka yumurtaların fiyatları da 7-10 TL. arasında satılmaktadır.
Şu an itibarıyla işletmemizde Australorp Yarkasatışı bulunmamaktadır. Ürünlerimiz ve salmatavukçuluk hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için 08:00/22:00 saatleri arasında alanında uzman çağrı merkezi temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.
Marmara Yarka Tavukçuluk ailesi olarak tüm üretici ve müşterilerimize hayırlı, bereketli ve bol kazançlar dileriz.

ÜRÜNLERİMİZ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN
MÜŞTERİ TEMSİLCİLERİ
0542 390 00 81
0542 390 00 80
NEREDEYİZ? | Balıkesir Yarka Numune Ve İdari Merkezi Büyükakçaalan Köyü Dursunbey/BALIKESİR
marmara  |  yarka  |  suseks  |  ataks  |  lohman brown  |  stargomes  |  pleymut tavuk  |  siyah hindi  |  tavuk çadırı  |  kümes yapımı  |  yumurta tavuğu  |  salma tavukçuluk  |  köy tavuğu  |  yarka fiyatları  |  ataks satışı  |  isa tinted  |  çadır kümes kurulumu  |  yarka satışı  | 
© 2017  |  Gizlilik